Дебата за името - #ПерпективиМК - ЦИВИЛ

KEKENOVSKI, JOVE (2018) Дебата за името - #ПерпективиМК - ЦИВИЛ. ЦИВИЛ: Дебата за името - #ПерпективиМК. (Unpublished)

[thumbnail of ЦИВИЛ ДЕБАТА ЗА ИМЕТО 23.05.18.docx] Text
ЦИВИЛ ДЕБАТА ЗА ИМЕТО 23.05.18.docx

Download (468kB)

Abstract

Вовед
Имам чувство дека власта непотребно го набилда чувството на оптимизам и очекувањето кај граѓаните на РМ дека за две и пол деценискиот спор конечно сега е време да се реши. Се плашам дека ни се повторува предвечерието на Букурешт од 2008 година, кога дури и САД добија јавен шамар од Грците, ставајчи вето на нашиот прием во НАТО алијансата
Иако сакам, но сепак не можам да бидам оптимист дека ке се реши прашањето на името и да добиеме како што велат достоинствено решение. Овој мој и наш песимизам (мислам на Демократската фракција на ВМРО ДПМНЕ) е втемелен на се покрутите и понецивилизирани барања на нашиот јужен сосед и високо кренатите црвени линии од грчка страна и на неможноста тие таму да постигнат консензус за бил кој предлог без разлика од чија страна доага предлогот
Од друга страна песимизмот е резултат на преголемите грешки отстапки од наша страна, на играњето на картата време и на непревзмеањето на правни и политички средства пред Генералното Собрание на ОН за исправањето на нанесената неправда кон нас.
Сегашнава состојба од мој и наш аспект ќе ја споредам со без пациент кој се наоѓа во клинична смрт, односно нормално му функционираат срцето и белите дробови, но мозокот му е мртов.

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Political science
Divisions: Faculty of Tourism and Hospitality
Depositing User: Prof. d-r Jove Kekenovski
Date Deposited: 02 May 2023 08:35
Last Modified: 02 May 2023 08:35
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/8227

Actions (login required)

View Item View Item