Епилепсијата како невидлива попреченост кај децата со примеси на окупациона терапија

Arsovski, Denis (2023) Епилепсијата како невидлива попреченост кај децата со примеси на окупациона терапија. In: Логопедско-Дефектолошко-Писхолошки Конгрес, 29 Apr - 30 Apr 2023, Skopje, North Macedonia.

[thumbnail of Епилепсијата како невидлива попреченост кај децата со примеси на окупациона терапија.pdf] Text
Епилепсијата како невидлива попреченост кај децата со примеси на окупациона терапија.pdf - Published Version
Restricted to Registered users only

Download (177kB) | Request a copy

Abstract

Епилепсијата ја нарекуваат и невидлива попреченост (invisible disability). Доколку се мисли на лица кои добро реагираат на терапијата, терминот попреченост е премногу за овие пациенти. Овие лица обично водат нормален живот. Од друга страна, рефракторната епилепсија е попреченост. Дел од проблемот се самите напади. Јавно, дури и приватно овие напади водат до стигматизација, пречки, губење на самопочитта и понекогаш и губење на пријателите. Многу лица со рефракторна епилепсија имаат проблеми во училиште или на работа и многу се соочуваат со пречки во образованието и работата. Постои и можност за физичко повредување како што е повреда на главата од паѓање. Лицата со неконтролирани напади мора да бидат внимателни при изведување на многу активности, како што се качување на скали и стоење на ивица на подземна железничка станица. Предупредени се да не пливаат сами и советувани се да се тушираат отколку да се бањаат во када. Не смеат да возат. Животот станува ограничувачки.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Medical and Health Sciences > Health sciences
Scientific Fields (Frascati) > Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Higher Medical School
Depositing User: MSc Denis Arsovski
Date Deposited: 01 Nov 2023 08:59
Last Modified: 01 Nov 2023 08:59
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/9099

Actions (login required)

View Item View Item