Hillary Clinton and the Balkans (Хилари Клинтон и Балканот)

KEKENOVSKI, JOVE (2012) Hillary Clinton and the Balkans (Хилари Клинтон и Балканот). POLITICAL HYPERMETROPIA - book, 1. pp. 394-398. ISSN ISBN 978-608-10-0206-5

[thumbnail of Хилари Клинтон и Балканот 1.docx] Text
Хилари Клинтон и Балканот 1.docx

Download (24kB)

Abstract

Промената на агендата на највисоките американски функционери многу ретко се случува. Нивните состаноци и средби секогаш се испланирани со месеци наназад и се менуваат само во исклучителни ситуации. Токму поради тоа изненадува ненадејната одлука на американската државна секретарка за надворешни работи на САД, Хилари Клинтон, преку ноќ да донесе одлука да ги посети Белград, Приштина и Сараево. Мора нешто сериозно да се случува за да дојде до ваква ненадејна посета. Колку е тоа сериозно укажува и фактот дека јавноста со нејзината намера да го посети Балканот беше запознаена на 28 септември, а посетата ќе се реализира на почеток на неделава (11-13 октомври). Значи само десетина дена по објавувањето?!. Што е тоа што допринесе за ваква експресна посета?

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Political science
Divisions: Faculty of Tourism and Hospitality
Depositing User: Prof. d-r Jove Kekenovski
Date Deposited: 03 May 2023 07:44
Last Modified: 03 May 2023 07:44
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/8254

Actions (login required)

View Item View Item