THREE SCENARIOS FOR THE POLITICAL FUTURE (ТРИ СЦЕНАРИЈА ЗА ПОЛИТИЧКАТА ИДНИНА)

KEKENOVSKI, JOVE (2012) THREE SCENARIOS FOR THE POLITICAL FUTURE (ТРИ СЦЕНАРИЈА ЗА ПОЛИТИЧКАТА ИДНИНА). POLITICAL HYPERMETROPIA - book, 1. pp. 444-449. ISSN ISBN 978-608-10-0206-5

[thumbnail of Три сценарија за политичката иднина.docx] Text
Три сценарија за политичката иднина.docx

Download (23kB)

Abstract

Дали излезот од моменталната политичка состојба во која се најде нашата држава по бојкотот на еден дел од парламентарната опозиција ќе се бара во нови предвремени парламентарни избори или пак ќе видиме уште еден опозиционен ќор куршум испукан во празно, останува да видиме набрзо. Како и да е во секој случај во наредниве денови ќе го видиме крајот на првиот дел од парламентарната сапуница наречена ,,лудиот го ебе збунетиот“. Кој е луд, ако кој е збунет останува да видиме во вториот дел од серијата која се очекува да продолжи во втората половина од годинава. Значи дотогаш на политичките аналитичари како и на заинтересираната јавност има останува да ги разгледуваат неколкуте опции кои засега мирисаат на сценарија по кои ќе се одвиваат наредните случувања.

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Political science
Divisions: Faculty of Tourism and Hospitality
Depositing User: Prof. d-r Jove Kekenovski
Date Deposited: 03 May 2023 07:44
Last Modified: 03 May 2023 07:44
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/8253

Actions (login required)

View Item View Item