CONSEQUENCES OF THE FEAR OF AL Qaeda IN THE USA(Последици од стравот од Ал Каеда во САД)

KEKENOVSKI, JOVE (2012) CONSEQUENCES OF THE FEAR OF AL Qaeda IN THE USA(Последици од стравот од Ал Каеда во САД). POLITICAL HYPERMETROPIA - book, 1. pp. 353-358. ISSN ISBN 978-608-10-0206-5 (In Press)

[thumbnail of Последици од стравот од Ал Каеда во САД.docx] Text
Последици од стравот од Ал Каеда во САД.docx

Download (21kB)

Abstract

Во САД после 11 септември 2001 година не е се исто. Желбата по секоја цена да се спречи евентуално нова реприза на овие напади им донесе нови проблеми на американските граѓани. Американските функционери од највисок ранг, за да спречат дури и секаква помисла на нови терористички напади, не бирајќи средства и не водејќи сметка за цената отидоа во една друга крајност. Имено тие настојуваа да ја зајакнат разузнувачката служба со мисија благовремено да ги открива ,,транснационалните насилни екстремисти” како и нивна ликвидација. Деновиве се повеќе на виделина излегуваат податоци за разузнавачкиот американски естаблишмент кој во меѓувреме за овие девет години толку се наможил што сега веќе тешко може да се контролира, но исто така и да се утврди неговата ефективност. И оттука нормално дека се поставува едно логично прашање: Дали ангажирањето на енормни човечки и материјални ресурси ја направија Америка и светот побезбедни?.

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Political science
Divisions: Faculty of Tourism and Hospitality
Depositing User: Prof. d-r Jove Kekenovski
Date Deposited: 03 May 2023 07:44
Last Modified: 03 May 2023 07:44
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/8251

Actions (login required)

View Item View Item