LIBYA DIVIDED INTO THREE PARTS? (Поделена Либија на три дела)

KEKENOVSKI, JOVE (2012) LIBYA DIVIDED INTO THREE PARTS? (Поделена Либија на три дела). POLITICAL HYPERMETROPIA - book, 1. pp. 456-462. ISSN ISBN 978-608-10-0206-5

[thumbnail of Поделба на  Либија на три дела.doc] Text
Поделба на Либија на три дела.doc

Download (48kB)

Abstract

Иако со децении исламските фундаменталисти тврдеа дека лидерите од арапскиот свет се исламски неверници и пред се марионети на САД и западот, падот на Хосни Мубарак и Бен Али го покажа ступидноста на ова тврдење. Се виде дека ниту Ал Каеда не учествуваше во нивното рушење, а ниту САД им помогна и понатаму да опстојат на политичката сцена. Целиот свет јасно виде дека никаде онаму каде што се одвиваа народните бунтови (од Тунис до Бахреин) не беа носени слики, ниту пак беше скандирано името на Осама Бин Ладен.
Сепак оваа констатација на некој начин е малку засенета од случувањата во Либија. Имено, хаосот кој владее во одредени делови од оваа држава сепак создава услови севефрно африканската филијала на Ал Каеда на исламскиот Магреб да регрутира нови членови и да ја зајакне својата база. Ова на директен начин беше потврдено и од алжирецот со воено име Абу Салман кој излезе со тврдење дека неговите борци се враќаат и се вклучуваат во борбата за Либија иако и самот Гадафи на неколку наврати го изговори истото.

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Political science
Divisions: Faculty of Tourism and Hospitality
Depositing User: Prof. d-r Jove Kekenovski
Date Deposited: 03 May 2023 07:44
Last Modified: 03 May 2023 07:44
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/8250

Actions (login required)

View Item View Item