Безбедносните аспекти на македонското членство во НАТО [The Security Aspects of Macedonian NATO membership], in Macedonian

Rajkovchevski, Rade (2019) Безбедносните аспекти на македонското членство во НАТО [The Security Aspects of Macedonian NATO membership], in Macedonian. Дипломатски летопис [Diplomatic Chronicle], 4 (7). pp. 11-13. ISSN 2545 - 4226

[thumbnail of diplomatski-letopis-br-7.pdf]
Preview
Text
diplomatski-letopis-br-7.pdf - Published Version

Download (7MB) | Preview

Abstract

Безбедносните придобивки во основа се засноваат на солидарност и се содржани во членот 5 од Вашингтонскиот договор (од 1949), т.е. на одредбата за колективна одбрана на НАТО, каде експлицитно се вели дека нападот врз една членка или неколку од нив значи напад врз сите нив. Сепак, многу посуштински се придобивките коишто се однесуваат на очекувањата кои ги имаат граѓаните и безбедносните сили во однос на членството во НАТО, за разлика од перспективата за придобивките од страна на политичките власти.

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Political science
Divisions: Faculty of Security
Depositing User: Prof. Rade Rajkovchevski
Date Deposited: 28 Jun 2020 20:24
Last Modified: 13 Nov 2022 12:08
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/5483

Actions (login required)

View Item View Item