Бизнис лекции од светски лидери

Angeleski, Marjan (2018) Бизнис лекции од светски лидери. Еквилибриум (25). pp. 8-9. ISSN 2671-3349

Full text not available from this repository.

Abstract

Џек Ма или како што е неговото вистинско име Чун Ма е еден од најпознатите кинески магнати, инвеститори и филантропи. Тој е основач и сопственик на Alibaba групацијата којашто со работа започнува во 1999 година со позајмени 2000 долари од негови роднини и пријатели. Денес, Џек Ма е еден од најбогатите бизнисмени во Кина и еден од 20 најбогати личности во светот со проценето богатсво од околу 50 милијарди долари. По завршувањето на колеџот во 1988, тој работел како професор по англиски јазик на локалниот универзитет во Хангжу во Кина и заработувал само 12 американски долари месечно. Во 2017 година од страна на Fortune е рангиран на второ место во „50-те најголеми светски лидери“. Интересно е дека пред да основа сопствен бизнис се понудил да работи на 30 различни места но никаде не бил примен да работи со образложение дека „не е доволно добар“. Во тој контекст интересен е фактот дека за позиција за работа во KFC од пријавени 24 лица биле примени на работа 23, а само тој бил одбиен. Во меѓувреме 10 пати аплицира за студии на Харвад и, при тоа, секогаш бил одбиван. Џек Ма е познат по неговите инспиративни и мотивирачки предавања и говори коишто честопати се целосно или во делови се пренесувани во различи пригоди.

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Economics and Business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Mr Dimitar Risteski
Date Deposited: 29 Feb 2020 09:03
Last Modified: 29 Feb 2020 09:03
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/3638

Actions (login required)

View Item View Item