MUST..... READ, SEE, LISTEN

Gligorovski, Violeta (2017) MUST..... READ, SEE, LISTEN. Еквилибриум (24). p. 26. ISSN 2671-3349

Full text not available from this repository.

Abstract

The Stranger, роман од францускиот автор Алберт Ками, објавен во 1942 година.
“Since we're all going to die, it's obvious that when and how don't matter.”
Алберт Ками е роден 1913 година во Алжир, а умира 1960 година во Франција. Култно име, коешто ќе придонесе за развој на филозофијата на апсурдот како правец. Добитник е на нобелова награда за литература во 1957 година. Тој е автор на романите: „Странецот“ и „Чума“ , есеите: „Митот за Сизиф“, „Револтираниот човек“; театарските пиеси: „Калигула“, „Недоразбирање“, итн. Во романот е прикажана современата алиенација на човекот од општеството. Темата во романот е бесмислениот живот на Мерсо и судењето за уште побесмисленото убиство што го извршува. Идејата на Ками е да ја пронајдеме смислата на живеење, бидејќи секој живот има смисла. Да не откриваме понатаму, прочитајте ....
"shutter Island" (2010), култен американски психолошки трилер, филм на режисерот Martin Scorsese, а пишуван според најдобро продаваниот раман на Dennis Lehane. Дејството се одвива во 1954 година, во психијатриската болница за криминалци, лоцирана на островот shutter Island, во близина на пристаништето во Бостон. Приказната започнува кога една од пациентките во болницата исчезнува, којашто е обвинета за тројно убиство, а федералните агенти доаѓаат на островот да го истражуваат овој случај. Агентите во болницата откриваат дека во болницата, докторите практикуваат разни неетични и илегални експрименти врз пациентите и тоа со психотропни супстанци, лоботомија, и ги откриваат сите мистерии поврзани со болницата на островот. Дејството во филмот изобилува со длабока мачнина, бидејќи ја опишува есенцијата на злото во човекот, темната страна на умот и на што е човекот спремен само да ја сокрие вистината. Да не откриваме понатаму, гледајте...
Gordon Matthew Thomas Sumner, или подобро познат како Sting е британски музичар, вокалист и текстописец. Sting беше вокал во бендот Police од 1977 година до 1986 година, а веќе во 1985 година ја започнува својата соло кариера. Во својата музика вклучува елементи на рок, џез, реге, new-age. Sting има продадено преку 100 милиони албуми, и така станува најдобро продаван музички артист. Во рамките на својата светска турнеја ќе гостува во скопје на 15 Октомври, во ВИП Арената „Борис Трајкоски, како еден од музичарите којшто е во топ листата на музички рок артисти. Must listen...

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Economics and Business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Mr Dimitar Risteski
Date Deposited: 28 Feb 2020 20:16
Last Modified: 28 Feb 2020 20:16
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/3633

Actions (login required)

View Item View Item