MUST..... READ, SEE, LISTEN

Gligorovski, Violeta (2017) MUST..... READ, SEE, LISTEN. Еквилибриум (23). p. 25. ISSN 2671-3349

Full text not available from this repository.

Abstract

Неподнослива леснотија на постоењето, роман од чешкиот автор Милан Кундера, објавен во 1984 година.
“But when the strong were too weak to hurt the weak, the weak had to be strong enough to leave.”
Милан Кундера роден 1929 година во Чешка, култно име на современата книжевност. Оваа книга го опишува животот на интелектуалците кои ќе се осмелат да му се спротивстават на режимот кој го наметнува Советскиот сојуз. Отворајќи го прашањето за тежината на постоењето, Кундера на оваа книга и дава и филозофска димензија, наспроти сетилноста која е присутна низ страниците преку љубовта, болката, страста… Да не откриваме понатаму, прочитајте ....
"Umberto D" (1952), италијански неореалистичен игран филм, којшто претставува култен филм на режисерот Vittorio De Sica. Дејството се одвива по завршувањето на војната во Италија, Рим. Во филмот е прикажана егзистенцијалистичката голгота на човекот, при што борејќи се со сиромаштијата, колабира неговиот дигнитет. Единствениот пријател којшто останува до него е неговото куче Flag, чијашто љубов не му дозволува да посегне по сопствениот живот, во моментите кога дното е допрено. Дејството во филмот изобилува со длабока мачнина, што всушност ја симулира состојбата на поствоената Италија, односно егзистензијалните проблеми со коишто се соочуваат луѓето. Да не откриваме понатаму, гледајте...
The Dø, е француско – финско дуо, Dan Levy и Olivia Merilahti, инди поп група што е формирана во 2005 година во Париз. Shake Shook Shaken е албум што е излезен во 2014 година и содржи 12 песни, а препорачувам да го слушнете, бидејќи овој албум рангиран на прво место од нивните фанови. Инди поп правецот е музичка субкултура и е дел од инди рокот и фолк рокот. Имаат богата дискографија и тоа: 3 албуми и 8 сингл песни.Вокалот на бендот има врвни гласовни способности, така што нивниот настап во живо е вистински перформанс. Must listen…

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Economics and Business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Mr Dimitar Risteski
Date Deposited: 28 Feb 2020 19:31
Last Modified: 28 Feb 2020 19:31
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/3623

Actions (login required)

View Item View Item