MUST..... READ, SEE, ATTEND

Gligorovski, Violeta (2017) MUST..... READ, SEE, ATTEND. Еквилибриум (22). p. 26. ISSN 2671-3349

Full text not available from this repository.

Abstract

Сликата на Доријан Греј, објавен во 1890 година, автор Оскар Вајлд.
“You will always be fond of me. I represent to you all the sins you never had the courage to commit.”
Оскар Вајлд (1854-1900) е ексцентричен ирски новелист, есеист и поет. Во романот Сликата на Доријан Греј го критикува стилот на живеење на тогашната англиска аристократија и тоа преку ликот на „трагачот по вечната младост“ Доријан Греј и неговиот пријател Лорд Хенри. Егоцентризмот, нарцисоидноста и суетата го дефинираат Доријан како лик, кој настојувајќи да ја зачува својата убавина преку портретот што ќе му го наслика уметникот Бејзил, би ја продал својата душа за вечна младост и убавина. Вајлд на саркастичен и суров начин ја прикажува моралната дезинтеграција на еден човек којшто сака да го надмудри животот. Да не откриваме понатаму, прочитајте...

Black Mirror е британска Science fiction серија, креирана од Charlie Brooker. Првата епизода од првата сезона емитувана е во 2011 година. Специфичноста на серијата е во тоа што отстапува од типичните сериски филмови, бидејќи секоја епизода обработува различна тема и секогаш ја играат различни актери. Серијата фасцинира со футуристичкиот концепт на креаторот којшто има визија да ја прикаже иднината за наредните 50 години. Единствен концепт којшто провејува низ сите епизоди и ги поврзува е технологијата. Серијата интригира со темите коишто ги обработува, како што се: негативните аспекти од социјалните медиуми, развојот на технологиите за комуникација, алиенацијата, виртуелен задгробен живот, итн. Да не откриваме понатаму, гледајте…

14 Мај 2017 година, Љубљана, Словенија – концерт на Depeche Mode.
Depeche Mode е британски музички бенд формиран во 1980 година во Basildon, Essex, Велика Британија. David Gahan е вокалист на групата, којшто уште го нарекуваат баритон во електронската музика, поради специфичноста на неговите вокални способности што се движат од бас до тенор. Свират електронски рок, алтернативен рок, односно се афирмираат иницирајќи нов бран на музика, правејќи микс на рок и електроника. Имаат богата дискографија и тоа: 13 студио албуми, 10 компилациски албуми, голем број на синглови итн. Наскоро, ќе издадат нов сингл “Where's The Revolution” и тоа на 3 февруари, и нов албум со наслов „Spirit“ на 17 март. Токму и на овој концерт ќе направат промоција на новиот албум. Must attend…

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Economics and Business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Mr Dimitar Risteski
Date Deposited: 28 Feb 2020 18:33
Last Modified: 28 Feb 2020 18:33
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/3612

Actions (login required)

View Item View Item