Бехемот и Левијатан

Pechijareski, Ljupcho (2001) Бехемот и Левијатан. Утрински весник.

Full text not available from this repository.

Abstract

Бехемот и Левијатан се имиња на две чудовишта од староеврејската митологија што се спомнуваат и во стариот завет, коишто мошне сликовито ја илустрираат оваа негова самоуништувачка животна филозофија.
Проклетството да се биде граѓанин на држава која се распаѓа, без никаква можност нештата да се променат, по се изгледа станува наша судбина. Скаменети од немоќ, остануваме неми посматрачи на она што секојдневно ни се случува.

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Economics and Business
Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Political science
Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Sociology
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Mr Dimitar Risteski
Date Deposited: 11 Feb 2020 12:52
Last Modified: 11 Feb 2020 12:52
URI: https://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/2671

Actions (login required)

View Item View Item