Влијателни економисти - Вилјам Нордхаус и Пол Ромер

Nikoloski, Dimitar (2018) Влијателни економисти - Вилјам Нордхаус и Пол Ромер. Еквилибриум (27). pp. 15-16. ISSN 2671-3349

Full text not available from this repository.
Official URL: http://eccfp.edu.mk/files/biltens/ekvilibrium27-1....

Abstract

На 8 октомври оваа година од страна на Генералниот секретар на Шведската академија на науки, Горан Хансон беше објавена наградата за економски науки во спомен на Алфред Нобел. Овогодинешни добитници на наградата се професорот Вилјам Нордхаус за интегрирање на климатските промени во долгорочната макроекономска анализа, и професорот Пол Ромер за интегрирање на технолошките иновации во долгорочната макроекономска анализа.

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Economics and Business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Mr Dimitar Risteski
Date Deposited: 29 Feb 2020 18:10
Last Modified: 29 Feb 2020 18:10
URI: http://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/3665

Actions (login required)

View Item View Item