Влијателни економисти – Пол Кругман

Micalevska, Tatjana (2013) Влијателни економисти – Пол Кругман. Еквилибриум (12). pp. 15-17. ISSN 2671-3349

Full text not available from this repository.
Official URL: http://eccfp.edu.mk/files/biltens/ekvilibrium_okto...

Abstract

Пол Кругман е познат економист, академик, нобеловец, професор, автор и колумнист. Тој е роден на 28 февруари 1953 година во Њујорк. Завршил средно образование во гимназијата „Џон Кенеди“ во Белмор, а потоа образованието го продолжил на Универзитетот Јеил каде што дипломирал во 1974 година. Во 1977 година, П. Кругман докторирал на Масачусетс Институтот за технологија каде што од 1979 започнува да работи како универзитетски професор. Во својата богата универзитетска кариера тој, исто така, предавал и на Стенфорд, Јеил, Лондонската школа за економија, а во 1982 бил ангажиран, како член на Советот на економски советници во Белата куќа за период од една година. Во 2000 година се вработил како професор по економија и меѓународни односи на Универзитетот Принстон каде што и денес се занимава со предавање и научно-истражувачка работа.

Item Type: Article
Subjects: Scientific Fields (Frascati) > Social Sciences > Economics and Business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Mr Dimitar Risteski
Date Deposited: 24 Feb 2020 21:40
Last Modified: 24 Feb 2020 21:40
URI: http://eprints.uklo.edu.mk/id/eprint/3408

Actions (login required)

View Item View Item